BUDAPEST
1. KEZDŐ SZINT (célkorosztály: 8-9-10. osztályosok):
Udvardi Imre, Könyves Kálmán Gimnázium
E-mail: imre.udvardi@gmail.com
Telefon: +36-30-9373720
Csillagászati diákolimpiai előkészítő, alapozó szakkör indul alsóbb éves, kezdő tanulóknak az Újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumban!
Kedves 8. 9. 10. évfolyamra járó, csillagászat iránt érdeklődő barátunk! Ha azt tervezed, hogy komolyan foglalkozol a csillagászattal, és a későbbiekben szeretnél bekerülni a csillagászati diákolimpia mozgalmába, vágyaid közt szerepel diákolimpikonnak lenni, és hazánkat képviselni a nemzetközi csillagászati diákolimpián, akkor szeretettel várunk szakkörünkbe!
Ennek célja, hogy megszerezd azokat a matematikai, fizikai, csillagászati és műszertechnikai alapismereteket, melyekkel felvértezve nagyobb eséllyel tudsz majd felsőbb évesként bekapcsolódni az olimpia hazai szervezői által működtetett olimpiai előkészítő „nagy” szakkör (haladó szakkör) munkájába, illetve az olimpiára való kijutást lehetővé tevő versenyhez szükséges tudásod alapjait is lerakhatod. Ahhoz, hogy kijuss egy olimpiára, bekerülj a magyar utazócsapatba, sokat kell tanulnod az évek során. Ennek az útnak tesszük meg együtt az első lépéseit!
A foglalkozások a tanév során, márciusi döntőig lesznek megtartva, összesen 10 alkalommal, pénteki napokon, 15.00-18.00 óra között. (Ha később érsz ide, akkor is bekapcsolódhatsz a munkába!). Az első forduló (nov. 16.) előtt 3 alkalom lesz megtartva. A szakkörök helyszíne az Újpesti Könyves Kálmán Gimnázium fizika előadója.
Lehetőséged van mind a tíz alkalommal részt venni a szakkör után rögtön induló, nyilvános csillagászati bemutatókon, az iskola Kulin Györgyről elnevezett csillagvizsgálójában. Így az elméleti ismeretek mellett gyakorlati tapasztalatokra is szert tehetsz! Mivel hosszú, fáradságos lesz a napod, megfelelő mennyiségű élelmet hozz magaddal!
A szakköri foglalkozások során megtanuljuk a csillagászati feladatok matematikai, fizikai alapjait, sokszor előre tanulva, vagy éppen fizikai kísérletekkel magyarázva. Célunk, hogy a foglalkozások végére a könnyű, közepesen nehéz diákolimpiai feladatokhoz is hozzá tudj fogni.
Az első foglalkozás időpontja (a továbbiak hamarosan): Október 7.
A nyilvános észlelésekről és a szakkörről a https://kulincsillagda.hu/ honlapról informálódhatsz!
2. HALADÓ SZINT (célkorosztály: 11-12. osztályosok):
Kalup Csilla, ELTE TTK Lágymányosi Campus (Északi Tömb)
E-mail: kalup.csilla@csfk.org
Telefon: +36-70-35-40-411
A szakkörön csillagászati és asztrofizikai feladatokat oldunk meg az alapozó szinttől a döntő nehezebb feladatainak szintjéig, melyekhez témakörök szerint végigvesszük a szükséges elméleti ismereteket is. A szakköröket teljes egészében korábbi diákolimpikonok tartják, és személyes jelenlét mellett zajlanak az ELTE TTK Északi Tömbjében, de lehetőség van online, zoom-on is becsatlakozni.
A szakkörök ingyenesek és bárki látogathatja őket, viszont előzetes, egyszeri regisztrációhoz kötöttek, melyet az alábbi linken lehet megtenni: https://forms.gle/LW4j3Kj1jR74BkoN6. A google form kitöltésével a megadott email cím automatikusan bekerül a szakköri levelezésbe (ide lesz kiküldve többek között az online csatlakozáshoz szükséges zoom link, valamint a foglalkozásról készült, visszanézhető zoom felvétel is, és minden egyéb szakkörrel kapcsolatos információ).
A verseny márciusi döntőjéig 11-12 alkalmat tervezünk. Az idei foglalkozások szombatonként 9-14 óra között zajlanak a következő témakörökben: gravitáció és égi mechanika, műszerismeret, optika, asztrofizika, szférikus csillagászat, kozmológia, extragalaktikus csillagászat, statisztika és számítógépes adatfeldolgozás, matematika gyakorlat, planetáriumi gyakorlat, távcsöves gyakorlat, égboltismeret, szituációs tréning.
Az első három időpont: szeptember 17., október 1., október 22. A további időpontok, illetve a pontos teremszám hamarosan felkerülnek a honlapra!
További részletek elérhetők itt
Szakkörrel kapcsolatos további kérdéseket az ioaaszakkor@gmail.com email címre várjuk!
SZEGED
Az SZTE TTIK Fizikai Intézete a 2022-2023-as tanévben felkészítő szakkört szervez a Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia hazai válogatóversenyére, az Athletica Galactica-ra!
Az első félévben azokat várjuk az egyetemi szakkörre, akik már haladóak a témában, és indulni terveznek a 2022/23 tanévi verseny őszi fordulóiban. Az egyetemi szakkör péntek délutánonként, 15.30-17.00 óra között lesz az SZTE TTIK Fizikai Intézet Fröhlich tantermében (Tisza L. krt. 86., II. emelet). (A helyszín megtalálását segítő, videóval ellátott térkép itt!). Az első foglalkozásra szeptember 9-én, pénteken 15.30-tól kerül sor.
Az egyes foglalkozások tervezett időpontjai:
Szeptember: 9., 16., 23., 30.
Október: 7., 14., 21., 28.
November: 11., 18., 25.
December: 2., 9., 16.
A szakkör megtartásában a középiskolai csillagászati versenyek és szakkörök, illetve csillagászati ismeretterjesztés terén komoly tapasztalatokkal rendelkező kollégáink működnek közre: Dr. Szalai Tamás (adjunktus), Dr. Nagy Andrea (tudományos munkatárs), Nagy Kristóf, Pál Boróka, Szányi Balázs és Zsíros Szanna (PhD-hallgatók).
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni Unghváryné Kerekes Arika intézeti ügyvivőnél lehet (név, iskola, évfolyam megadásával): fizika.intezet@szte.hu
A szakkörhöz azok a diákok is csatlakozhatnak, akik az első foglalkozáson valamilyen okból nem tudnak részt venni.
A szakkörrel kapcsolatos további, részletesebb információkat itt olvashatod el:
BAJA (frissítés alatt)
Dr. Hegedüs Tibor, SzTE Bajai Obszervatóriuma
E-mail: hege@electra.bajaobs.hu
Telefon: +36-20-937-0042
A Kárpát-medencei magyar középiskolai csillagászati versenyen idén, vagy a következő tanévben indulni szándékozó 9-10-11. osztályos diákok számára alapozó és a versenyre felkészítő szakkört indítunk a
Borbás Mihály Látogatóközpontban (Baja, Tóth Kálmán u. 19.).
A szakkör tervezett kezdő időpontja: péntekenként délutánonként 16:00 óra után, a pontos dátumok, és kezdési időpontok a szakkörre jelentkezőkkel közösen lesz véglegesítve úgy, hogy minél több diáknak jó legyen.
A szakkör során a középiskolás fizikában és földrajz anyagban szereplő csillagászati ismeretek alap szintjéről kiindulva egyre komolyabb elmélyülésre lesz lehetőség a témában. A szakköri tematika során figyelembe vesszük az országos verseny egyes fordulóinak meghirdetett tématerületeit, és ahhoz igazodva bővítjük a versenyző diákok ismereteit. Tavaszra a nyilvános döntő idejére a legigyekvőbb szakkörösök elérhetik az országos verseny színvonalat is - de a szakkörre járás nem jelent semmilyen versenyzési kényszert, úgy is járhat valaki ide, hogy pusztán csak a csillagászat iránti lelkesedése alapján szeretné e szép tudományág középiskolás szinten túlmutató ismeretanyagát megismerni.
A szakkört ifj. Jäger Zoltán és Csányi István doktoranduszok vezetik.
Minimális jelentkezési létszám: 5 fő jelentkezőnél már elindítjuk a szakkört, szeptember legvégén.
Korábbi évek tapasztalata alapján nem csupán a bajai, és közvetlen környékén élő középiskolás diákokra számítunk, hanem Mohács-Szekszárd-Paks-Kalocsa-Kiskunhalas-Mélykút-Bácsalmás városokkal határolta területen lakók bejárására is.
A szakkör 2021/22. tanév első félévében díjmentes.
Jelentkezni: E-mailben a hege@electra.bajaobs.hu címen, névvel, lakcím, és iskola és osztály feltüntetésével lehet.
DEBRECEN (frissítés alatt)
Soha Rudolf Ferenc, szakmai csoportvezető, Agóra Tudományos Élményközpont
E-mail: soha.ferenc@agoradebrecen.hu
Telefon: +36-20-411-5290
Az Agóra Tudományos Élményközpont a magyar csillagászati diákolimpiai munkacsoporttal együttműködve ismét indít a nemzeti csillagászati-űrfizikai versenyre felkészítő szakkört a matematika és fizika terén tehetséges, a csillagászat és az űrkutatás iránt érdeklődő középiskolás diákok számára. A foglalkozások során a feladatmegoldásokat segítő elméleti tudás megszerzése mellett gyakorlati ismereteik (távcsövek használata, égboltismeret) bővítésére is lehetősége van a résztvevőknek. A diákok felkészülését irodalomjegyzékkel, online segédanyagokkal és megoldásokkal ellátott gyakorló feladatsorokkal is segítjük. A verseny három selejtezőfordulóból áll, a tavaszi országos döntőbe kerülő, és ott a legjobb teljesítményt nyújtó fiatalok alkotják majd a magyar olimpiai keretet, akik azután megkezdik felkészülésüket a 2022-es Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiára.
Büszkék vagyunk rá, hogy az előző években az Országos Középiskolai Csillagászati Versenyek döntőin több olyan fiatal is bejutott a csillagászati diákolimpiai keretbe, akik az Agóra szakkörén készültek fel a megmérettetésre.
A nemzetközi diákolimpiákon 2011 óta vesz részt hazánk, azóta számtalan érmet és oklevelet kaptak már a magyar versenyzők. Az olimpia a tudás összemérésén felül mindig egy izgalmas kaland is, ahol a csapat tagjai megismerkedhetnek egy-egy ország kultúrájával, érdekes kirándulásokon, sport- és egyéb szórakoztató programokon vehetnek részt, és összeismerkedhetnek más országok hasonló korú és érdeklődésű fiataljaival.
A csillagászati szakkört 2021. októbert elsejétől péntekenként 16 órától tartjuk az Agóra Tudományos Élményközpontban. A szakkör ingyenes.
Jelentkezési határidő: 2021. szeptember 30. A jelentkezéseket a kapcsolat@agoradebrecen.hu e-mail címre várjuk.