Büszkén adunk hírt róla, hogy a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kiadásában megjelent Dálya Gergely Bevezetés a csillagászatba - Az atommagoktól a galaxis-szuperhalmazokig című könyve. 🤩📖
"Tényleg mindent magukba szippantanak a fekete lyukak?
Hogyan találhatunk távoli lakható bolygókat?
Hogyan befolyásolja a sötét energia az Univerzum sorsát?
Ezekre és még sok-sok más kérdésre is választ kaphatunk ebből a könyvből, amely a csillagászat összes fontos területén bemutatja a kutatások módszereit, az elemi összefüggéseket és ezek konkrét alkalmazásait."
A csillagászat talán az egyik legnagyobb érdeklődéssel kísért tudományág. Gyerekként szinte mindenkit érdekelnek a minket körülvevő világ nagy kérdései, például, hogy van-e élet a Földön kívül, vagy hogy végtelen nagy-e az Univerzum?
Azonban az általános és középiskolában viszonylag kevés szó esik a csillagászatról, és a legtöbb magyar nyelvű csillagászati tankönyv a középiskolait meghaladó matematika- és fizikatudást feltételez az olvasótól, így az érettségi és a pályaválasztás idejére a csillagászat iránti érdeklődés gyakran alábbhagy.
Ez a könyv a laikusoknak íródott, a képleteket és levezetéseket nélkülöző csillagászati ismeretterjesztő könyvek és az egyetemi előismereteket feltételező szakkönyvek közötti űrt hivatott betölteni.
Ajánljuk azoknak is, akik egyszerűen csak szeretnének jobban elmélyedni a csillagászatban. Ennek megfelelően igyekeztünk a könyv megírása során alapvetően a középiskolában tanultakra alapozni.
A szerző:
Dr. Dálya Gergely asztrofizikus, a Genti Egyetem posztdoktori kutatója. Az első IOAA-s magyar csapattag. A gravitációs hullámokat elsőként észlelő LIGO kollaboráció tagjaként a gravitációs hullámok forrásainak meghatározásával és azok kozmológiai alkalmazásával foglalkozik. Középiskolásként maga is kétszer vett részt a Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpián, ahol bronzérmet és dicséretet szerzett. Nyolc éve vezet középiskolás csillagászati szakkört, és dolgozik a magyar diákolimpiai csapat felkészítő tanáraként és csapatvezetőjeként. A könyv anyaga és szemléletmódja az évek alatt versenyzőként és felkészítő tanárként szerzett tapasztalatokra épül.
Elérhető továbbá az alábbi helyeken: személyesen a Svábhegyi Csillagvizsgálóban/CsFK (klikk), személyesen és megrendelés útján a Magyar Csillagászati Egyesületnél (klikk) és a Budapesti Távcső Centrumban. (klikk)